Mýty a fakta o kontaktních čočkách?

ODHALUJEME PRAVDU O KONTAKTNÍCH ČOČKÁCH.

Mýtus: Kontaktní čočky se mohou ztratit za vašima očima

Fakt: Je fyzicky nemožné, aby se kontaktní čočky ztratily za vaším okem. Tenká membrána pokrývá vaše oko a připojuje se k vnitřní straně vašich víček, takže čočka se nemůže posunout mimo přední stranu vašeho oka.

Mýtus: Kontaktní čočky jsou nepohodlné

Fakt: Měkké kontaktní čočky jsou pohodlné, snadno se nosí a vyžadují jen několik minut, abyste si na ně zvykli. Mnoho lidí říká, že při nošení kontaktních čoček máte pocit, jako byste je v oku vůbec neměli.

Mýtus: Kontaktní čočky se mohou k oku přilepit

Fakt: Ve většině případů je možné kontaktní čočky snadno odstranit podle instrukcí, které vám dal váš kontaktolog. Kontaktní čočky je vždy možné s trochou trpělivosti vyjmout.

Mýtus: Péče o kontaktní čočky je obtížná

Fakt: Péče o kontaktní čočky je jednoduchá a není s nimi téměř žádná práce. Dnešní opakovaně použitelné měkké čočky obvykle vyžadují pouze jeden druh roztoku pro mytí, oplachování a uchovávání. Jakékoliv jednodenní jednorázové čočky, nepotřebují vůbec žádné čištění – jednoduše je na konci každého dne vyhodíte.

Mýtus: Kontaktní čočky mohou vypadnout z očí a ztratit se

Fakt: Při správné volbě a aplikaci by měly čočky zůstat na svém místě téměř pořád. Dokonce i ve vzácném případě, kdy se kontaktní čočka posune ze své polohy, zůstane ve vašem oku, dokud ji neposunete zpět.

Mýtus: Adolescenti nemohou nosit kontaktní čočky

Fakt: Mnoho adolescentů a mladých lidí nosí kontaktní čočky. Průměrný věk adolescentů, když začnou nosit kontaktní čočky, je 13 let. Nicméně i děti ve věku 8 let mohou být už dostatečně vyspělé na to, aby mohly nosit kontaktní čočky a byly schopné o ně pečovat. Úspěšné nošení čoček závisí více na zodpovědnosti a přístupu než na věku. Váš oční specialista vám pomůže rozhodnout, zda je vaše dítě připravené nosit kontaktní čočky.

Mýtus: Osoby starší 40 let by neměly nosit kontaktní čočky

Fakt: Osoby každého věku nosí kontaktní čočky, včetně mnoha starších dospělých, díky dostupnosti bifokálních a multifokálních kontaktních čoček a běžných kontaktních čoček pro monovizi. I když jsou oči ve vyšším věku suché, další generace materiálů kontaktních čoček může poskytnout lepší celodenní komfort než kdykoliv předtím.

Mýtus: Při nošení kontaktních čoček jsou časté oční infekce

Fakt: Zdravotní potíže související s čočkami se objevit mohou, ale nejčastěji jsou spojeny se špatným čištěním nebo jinými podobnými problémy. Přečtěte si Průvodce péče o čočky a postupujte dle doporučení kontaktologa, týkající se správného nošení a péče. Můžete tím významně redukovat riziko infekce.

Mýtus: Nemůžete nosit kontaktní čočky, pokud trpíte astigmatismem

Fakt: Osoby s astigmatismem si mohou užívat veškeré svobody a výhod kontaktních čoček. Kontaktní čočky kombinují technologii Accelerated Stabilization Design, která může pomoci přirozenému vyrovnání vašich čoček do správné osy při každém mrknutí.

Mýtus: Kontaktní čočky mohou zhoršit krátkozrakost (myopii) u dětí

Fakt: Nedávná studie u 8 až 10letých dětí ukázala, že kontaktní čočky nezpůsobovaly progresi myopie (zhoršení krátkozrakosti)významněji než brýle.