ROZTOKY

Roztoky na kontaktní čočky, jak sám jejich název napovídá, jsou určeny k péči o kontaktní čočky. Čím levnější kontaktní čočky zvolíte, tím důkladnější péči jim věnujte a pořiďtě si kvalitnější roztoky na čočky. To samé platí i pro čočky s delší životností. Kvalitní roztoky na čočky zajistí pohodlí Vašim očím i u konce životnosti kontaktní čočky.

Proč používat roztoky na kontaktní čočky?

Roztoky na čočky usnadňují aplikaci a prodlužují životnost kontaktních čoček. Při nošení kontaktních čoček se na jejich povrchu usazují nejen nečistoty z okolí, ale také proteiny a lipidy (bílkoviny a tuky) obsažené v slzách. Tyto látky mohou dráždit Vaše oči a stát se zdrojem infekce. Roztoky na čočky při správném zacházení a hygieně těmto nepříjemnostem zabrání. Používejte proto jen kvalitní roztoky na kontaktní čočky.

Víceúčelový dezinfekční roztok

Je určený k péči o měkké kontaktní čočky. Jedná se o typ roztoku ” all in one” – čistí, oplachuje, dezinfikuje, odstraňuje bílkoviny, uchovává a zvlhčuje všechny druhy měkkých kontaktních čoček.

Peroxidové roztoky

Dosud nejúčinnějšími roztoky na kontaktní čočky je zvláštní skupina tzv. peroxidových roztoků. Ty obsahují peroxid vodíku, a čočky zbavují nečistot díky chemické reakci – rozkladu peroxidu, kdy aktivní kyslík oxidačně ničí bakterie a odstraňuje nečistoty a mrtvé buňky oka z čočky.

Aby bylo možné peroxid v péči o kontaktní čočky použít, je nevyhnutelná již zmíněná chemická rekce, jeho neutralizace. K peroxidovým roztoků je proto vždy přibaleno pouzdro s platinovým katalyzátorem nebo biokatalyzátorem enzymu katalázy ve formě malé destičky pod košíčky pouzdra. 2 H2 O2 → 2 H2O + O2

Peroxidové roztoky touto reakcí kontaktní čočky výborně vyčistí, naprosto nejlépe vydesinfikují a zbaví všech bakterií. pH peroxidových roztoků spolu s osmotickým tlakem účinně odbourá bílkovinné usazeniny. Po 6 hodinách reakce v pouzdře zbude jen „voda“ – nekonzervovaný fyziologický roztok, což představuje tu nejnižší chemickou zátěž pro oko, peroxid se neváže s materiálem čočky, nemá tedy pro oko žádný alergizující potenciál.

Jedinou podmínkou peroxidových roztoků je nechat čočky v pouzdře do konce reakce – dokud všechen peroxid nebude zneutralizován, tzn. cca 6 hodin. Před skončením reakce se čočka nesmí nasadit do oka, peroxidovým roztokem se oko nemůže prokapat, mohlo by dojít k popálení epitelu rohovky oka.

KAPKY

Zvlhčující oční kapky jsou nepostradatelnou pomůckou nejen pro všechny nositele kontaktních čoček. Kapky do očí dokáží oko osvěžit, zvlhčit a dodají Vám novou energii. Téměř všechny oční kapky lze používat přímo přes čočky, bez nutnosti jejich vyndání. Obvykle stačí jedna kapka do každého oka a kapky do očí působí. Oční kapky navlhčí kontaktní čočky a Vám se příjemně uleví. Takové oční kapky můžete používat několikrát denně, vždy když budete mít pocit suchých očí. Vždy však čtěte příbalový leták a informace u zboží. Některé lubrikační oční kapky nelze aplikovat přímo přes kontaktní čočky, nesnesou se s nimi a dokáží narušit povrch kontaktní čočky.

Jak spávně aplikovat kapky do očí:

1. Umyjte si ruce před každou aplikací.

2. Posaďte se rovně, mírně zakloňte hlavu.

3. Očima se podívejte na strop.

4. Špičkou prstu lehce stáhněte dolní víčko oka, tak aby se odkryl vnitřní povrch spodního víčka. Touto manipulací se chrání vlastní povrch oční bulvy před aplikací kapek, a zamezí se tak například poškození rohovky.

5. Kapátko lahvičky přibližte k léčenému oku, ale nedotkněte se ho.

6. Lehkým stlačením stěn lahvičky aplikujte do oka jednu kapku. Pusťte oční víčko.

7. V oku se udrží asi polovina tohoto množství. Pokud si nejste jisti, že se kapka do oka dostala, pokračujte v aplikaci kapek, do té doby než se kapka v oku drží.

8. Velké množství kapek může z oka unikat kanálky do nosu. Abyste se vyhnuli této nepříjemnosti, je dobré stisknout oční koutek proti nosu a držet asi jednu minutu. Aby kapky z oka nevytékaly, zavřete oko a nemrkejte.

9. Pokud Vám oční specialista nařídil, opakujte toto na druhém oku.