Módní trendy

BRÝLE – NUTNOST NEBO OZDOBA?

Občas nebo stále musíte nosit brýle. A to je dost dobrý důvod věnovat jim stejnou pozornost jako dáváte výběru make-up nebo ideální barvě vlasů. Popřípadě my muži i výběru vody po holení nebo nové vázanky.

Brýle jako módní doplněk s prvky zdravotními? Tuto otázku si před několika desetiletími asi nikdo nepokládal. Na počátku existence brýlí byly pro zrakové vady určeny masivní nevzhledné brýle. Řekněme si otevřeně, že vůbec nepřispívaly vzhledu tváře. Na rovinu, typy brýlí z 50. tých a 60. tých let minulého století ženskou tvář skoro hyzdily. Nelze se pak divit celé generaci žen, že povzbuzeny příkladem Marylin Monroe, která ve filmu „Muži mají radši blondýnky” odložila brýle do šuplíku i za cenu života obklopeného mlhou, učinily taktéž to samé.

Brýle jakožto celek nejdou přehlédnout. Dominují obličeji a výrazně ovlivňují váš vzhled. ideálem by bylo, že barva a tvar brýlí je v souladu s tvarem obličeje, barvou pleti a vlasů a vůbec s vaším barevným typem; zde mohou vhodně zvolené brýle náš vzhled podstatně zlepšit. Je dobře, že v dnešní době jsou brýle dostupnější a to v několika variantách ať už barev, tak i z hlediska tvarů a hmoty z které jsou vyrobeny. Často se mne lidé ptají, jaké zvolit odstíny především barev jednotlivých brýlí. Moje odpověď je většinou jednoduchá. Stříbro a chladné odstíny sluší více typům letním a zimním a tóny do zlatavé + další teplé barvy sluší více jarním a podzimním typům.

Z hlediska tvarů je situace trochu odlišná. Zde je na místě doporučení jemné a decentní obroučky, spíše pro jarní a letní typy; a tmavší a kontrastnější tóny pro podzimní a zimní barevné typy.

Autor: Michal Zachar

DIOPTRICKÉ BRÝLE, SLUNEČNÍ BRÝLE – LETOŠNÍ MÓDNÍ TRENDY

SLUNEČNÍ BRÝLE

 

Módní sluneční brýle jsou opravdu velké a svým prohnutím kopírují tvar obličeje tak, aby za ně nepronikl ani paprsek nežádoucího slunečního svitu. Stejnou funkci plní také široké stranice, skýtající velkou plochu pro kreativní nápady designérů. Najdeme na nich různé kombinace materiálů, proužky, puntíky, kovové ozdoby, plastické prolisy i vyřezávané motivy. Vaše sluneční brýle, mohou být kovové, plastové nebo z kombinace obou materiálů. Stále v kurzu jsou brýle štítového typu. Velký comeback zaznamenávají klasické sluneční brýle typu „pilot“, které můžeme vidět v tradičním pánském i extravagantním dámském provedením. Barvy slunečních čoček přecházejí od pastelových gradálů (tzn. brýlová čočka s plynulým přechodem intenzity zbarvení od tmavé k světlé) až k tmavým odstínům hnědé, šedé a šedozelené, objevují se polozrcadlové a zrcadlové povrchové úpravy. Obruby pak mají snad všechny barvy, jaké si dovedete představit. Odvážné nositelky sáhnou po bílé, oranžové, červené či zelené, konzervativnější pak zůstanou věrné klasické černé, hnědé nebo vínové barvě. Po krátké odmlce se k módnímu slovu hlásí také zlatá, kterou letos najdeme i v líčení a oděvní tvorbě. Současné trendy jsou velmi pestré, takže záleží jen na vašem vkusu a představách, jaký styl zvolíte.

DIOPTRICKÉ BRÝLE

 

Dioptrické brýle se přizpůsobují životnímu stylu svého nositele. Jsou elegantní, sportovní, strohé, hravé, nenápadné i extravagantní. Není výjimkou pořídit si více typů pro různé příležitosti, nebo několik barevných provedení ladících ke stylu oblékání.

Chcete-li aby vaše brýle zaujaly na první pohled, zvolte model s výrazným tvarem a poutavým designem. Vysoce módní jsou masivní modely se širokými stranicemi, které jsou podobně jako u slunečních brýlí nápaditě zdobeny.

Barvy jsou velmi výrazné, často neobvyklých kombinací. K vidění je červená, oranžová, tyrkysová, fialová i ostře růžová a zelená. Avšak ani přírodní hnědé, černé a zelené tóny nelze opominout.

 

Z hlediska materiálu vedou kovové obruby, často v kombinaci s plastem, nebo dokonce dřevem či kůží. Nároční zákazníci zvolí vysoce kvalitní materiály, jako jsou chirurgická ocel a slitiny titanu. V jejich prospěch hovoří hlavně vysoká mechanická odolnost, tvarová stálost a dlouhá životnost.

Silnou konkurencí masivním modelům jsou vrtané brýle bez obrouček, nebo poloobruby, které působí na první pohled velmi nenápadně. Často mívají podobu sestavy tenoučkých „drátků“ jejichž jedinou ozdobou je barva a tvar čoček.

Ani u těchto „neviditelných“ brýlí se však nemusíte vzdát zajímavých detailů umístěných buď na obrubě, nebo přímo na brýlových čočkách. I vrtané brýle pak mohou svoji nenápadnost popřít a překvapit výrazným designem.

 

U brýlových čoček si návrháři pohrávají s kreativními tvary čoček, barevně tónovanými hranami, vybrušovanými či vyřezávanými ornamenty nebo vsazenými štrasovými kamínky. Skvěle vypadá barevné tónování dioptrických čoček, obzvlášť pokud ladí s barvou obruby. Jen pozor, aby barva byla opravdu světlá a nezkreslovala vnímání barev.

Brýle jsou svému nositeli módním doplňkem. Mají mu slušet, podtrhovat jeho přednosti, vyjadřovat jeho povahu i životní styl. Nezapomeňte však, že jsou hlavně korekční pomůckou a při jejich výběru si nechte poradit odborným personálem oční optiky.

Autor: Bc. Edita Řezáčová