Sluneční brýle

SLUNEČNÍ BRÝLE

Sluneční brýle se v různých formách používají po celém světě již velmi dlouhou dobu. Římský panovník Nero používal na sledování gladiátorských her lesklý zelený smaragd, kterým se chránil před oslněním. Světlo také vadilo i Eskymáků, když se odráželo od sněhu. Jako ochranu vymysleli přeříznutý kousek kůže s otvory. Opravdové vynalezení slunečních brýlí se datuje někde mezi lety 1268 až 1289.

V dnešní době si může každý z nás zvolit účes, líčení, oblečení a doplňky tak, aby dotvářely jeho osobnost, aby se v nich cítil příjemně a zároveň aby svým vzhledem do určité míry upoutal pozornost okolí. Totéž platí i o slunečních brýlích. Ty už dávno nejsou jen ochrannou pomůckou před sluncem, ale stávají se v prvé řadě určitým doplňkem, který vystihuje vaši osobnost. Jejich vzhled samozřejmě také podléhá módním trendům.

Zda jsou brýle “in”, určuje velikost, tvar, barva, materiál, ale určitě i značka. Módní trendy v oční optice se podobně jako například u oblečení často v určitých obměnách vracejí a to je i případ sezóny 2012. V této sezóně se připravte na návrat větších slunečních brýlí, retro tvarů a pilotek. Jednoduše řečeno – minulost se vrací.

Sluneční brýle už nepoužíváme jen v období léta, na pláži nebo horách, ale stále častěji se stávají módním doplňkem. Módní sluneční brýle už nejsou výsadou jen filmových hvězd, sportovců a jiných celebrit, ale i pro běžné lidi se stávají image-záležitostí. Jejich hlavní úlohou by stále mněla zůstat ochrana našich očí před škodlivým ultrafialovým zářením.

Pokud necháme stranou estetickou funkci, stále nám zůstává jako hlavní funkce slunečních brýlí ochrana před účinky ostrého slunečního světla a UV záření. Celé elektromagnetické spektrum slunečního záření je složeno ze souboru vln plynule se měnících frekvencí.

Sluneční záření s vlnovou délkou menší než 400nm patří do oblasti ultrafialového záření, které je velmi škodlivé a je proto nutné, aby brýlové protisluneční čočky tuto oblast spektra nepropouštěly. Sluneční brýle, které takovou ochranu nabízejí jsou opatřeny etiketou s poukazem na UV 400.

JAKÉ EXISTUJÍ TYPY SLUNEČNÍCH BRÝLOVÝCH ČOČEK?

  • BAREVNÉ ČOČKY

Barevné čočky mají sloužit jako ochrana proti oslnění. Důležitou vlastností je barva, do které jsou zabarvené, neboť právě barva může částečně změnit vnímání skutečnosti. Podle barvy je také třeba vybírat sluneční ochranné a sluneční dioptrické ochranné brýle. Například šedo-zelená barva má naprosto neutrální vlastnosti (ztlumení barev je v celém barevném spektru přibližně stejné) a proto je vhodná na každodenní použití.Řidiči zase ocení barvu hnědou, která má tzv. spektrálně selektivní propustnost světla a zvýrazňuje hlavně barvu pro řidiče nejdůležitější – červenou (na úkor částečného zkreslení jiných barev).

Nejsnadněji použitelný materiál na výrobu slunečních čoček je plast, neboť se dá na rozdíl od polykarbonátu, který zatím technologicky barvit nelze, a od skla, které lze barvit pouze do dvou barev, se dá obarvit na takřka jakoukoliv barvu.

  • POLARIZAČNÍ ČOČKY

Polarizační filtr eliminuje horizontálně odražené světlo. V praxi to znamená že odstraňuje nepříjemné a oslňující odlesky od lesklých vodorovných ploch jako je mokrá vozovka, hladina vody, lesknoucí se palubní deska automobilu a podobně. Polarizační čočky jsou vhodné do slunečních brýlí pro celoroční nošení a především pro řidiče, rybáře, lyžaře a jiné sportovní aktivity.Nejdůležitější funkcí polarizačních čoček je zdokonalení ostrosti vidění, a to důsledkem schopnosti odfiltrovat oslepující horizontální odlesky, tohoto výsledku nelze dosáhnout žádnými jinými čočkami nebo úpravami.

  • TRANSITIONS ČOČKY

Brýlové čočky Transitions obsahují patentované fotochromatické barvivo, které aktivuje – nebo ztmaví čočky při vystavení ultrafialovým paprskům slunečního záření. Pokud se UV záření sníží, čočky se zpět deaktivují na čiré. Když se mění venkovní světelné podmínky, přizpůsobuje se stupeň tmavosti a vytváří se tak správné zabarvení, které propouští k očím ideální množství světla. Díky tomuto postupu chrání brýlové čočky Transitions vaše oči před viditelným světlem – snižují oslnění, omezují námahu a únavu očí, umožňují vám lépe rozlišit kontrast a nosit brýle v celodenním režimu.

  • DRIVEWEAR ČOČKY

Čočky DriveWear chrání zrak před oslněním díky vysoce účinnému polarizačnímu filmu a nabízejí uživateli kvalitní vidění díky novému uspořádání fotochromatických molekul, které jsou aktivovány jak viditelným světlem tak UV zářením. Drivewear, brýlová čočka budoucnosti, byla vyvinuta kombinací dvou nejpokrokovějších technologií (POLAROID – TRANSITIONS) , jaké dnes v oční optice existují. Čočky DriveWear jsou schopny reagovat na měnící se světelné podmínky, a to jak venku, tak za čelním sklem automobilu. Reagují na různou intenzitu denního světla a zajišťují tak uživateli kvalitní vidění za každého počasí.

NA CO SI DÁVAT POZOR PŘI KOUPI SLNEČNÍCH BRÝLÍ?

Samozřejmě na prvním místě by měla být kvalita samotných brýlových čoček, které by měly být schopny absorbovat 100% škodlivého UV záření. Při výběru si klidně nechte zkontrolovat absorpci vámi vybraných slunečních brýlí. V každé dobré optice by měli mít přístroj, kterým to zjistí a vy tak budete mít jistotu. Žádná optika si však nedovolí nabízet nekvalitní sluneční brýle bez UV filtru, takže při koupi brýlí v optice nemusíte mít starosti.

Další věc na kterou je třeba si dát pozor je, aby brýle dokonale seděli na obličeji, aby nepadaly, netlačily, prostě aby jste se v nich cítili pohodlně a příjemně. Ideální je, pokud jsou vyrobeny z materiálu, který lze upravit a přizpůsobit anatomii obličeje. Materiál také ovlivňuje pevnost brýlí. Může být plastový nebo kovový, nejlépe když bude i antialergický. Nejpevnější bude titanový materiál, který se však v případě slunečních brýlí používá spíše výjimečně a to především kvůli ceně. Poslední, na co se předem zeptejte, je servis a záruka slunečních brýlí.

MOHOU MÍT SLUNEČNÍ BRÝLE DIOPTRIE?

Můžeme barvit plastové i skleněné dioptrické čočky, ale pro barvení je vhodnější zvolit čočky plastové pro jejich lepší barvitelnost. Dá se zabarvit v mnoha odstínech a v jakékoliv intenzitě a také zachytí více nežádoucího UV záření.

Můžeme zvolit též polarizační čočky a samozabarvovací čočky. Dioptrické brýlové čočky mohou být jak jedno-ohniskovém nebo více-ohniskovém provedením.

Další variantou je možnost zhotovit na obruby sluneční klip, který se dá vyrobit přímo na míru každé obroučky. Někteří výrobci pro sluneční sportovní brýle dodávají nosič na dioptrická skla, který lze nasadit na zadní část obruby. Do něj se zabrušují čiré brýlové čočky, doporučujeme z hlediska bezpečnosti plastové.

KDE KUPOVAT SLUNEČNÍ BRÝLE?

Pokud chcete opravdu kvalitní sluneční brýle, tak jednoznačně navštivte oční optiku, kde by měla být záruka opravdu kvalitních slunečních brýlí a kde vám odborně poradí a pomohou z výběrem. V neposlední řadě zde určitě budete mít velký výběr SLUNEČNÍCH BRÝLÍ s garancí záruky 24 měsíců a pozáručním servisem. Nedoporučujeme kupovat brýle někde na trhu, na ulici, v hračkářství, v drogériích, v marketech atd.